Tipy, ako využiť starú kávu
Tipy, rady, recenzie

Tipy, ako využiť starú kávu

Už aj naše babičky vedeli, že stará káva nepatrí do koša. Potom, čo uspokojí vaše chuťové bunky, ju určite neváhajte znova použiť. Druhý život nájde v domácnosti aj v záhrade. Skvele poslúži napríklad ako perfektné, na minerály bohaté hnojivo, odpudzovač hmyzu alebo peelingová pleťová maska.

Káva ako hnojivo

Kávu budú milovať všetky vonkajšie aj izbové rastliny, ktorým vyhovuje kyslé prostredie. Svedčia napríklad ružiam, čučoriedkam, jahodám a rododendronom. Ak pridáte kávovú usadeninu pod hortenzie, odmení vás v lete modrými kvetmi, ktoré si vyslúžia obdiv všetkých susedov.

Káva obsahuje draslík, dusík, horčík, vápnik, železo a ďalšie minerály. Buď ju môžete k rastlinám nasypať priamo, alebo ju zmiešajte s vodou a pripravte si zálievku. V každom prípade odporúčame kávou hnojiť iba staršie rastliny – pri mladých, čerstvých výhonkoch a sadeniciach by mohla zapríčiniť spomalenie rastu.

Káva sa samozrejme skvele hodí aj na kompostovanie. Kompost obohatí o dôležité živiny, a dokonca urýchli dobu jeho zrenia.

Aby hortenzie vykvitli modro, potrebujú pôdu s kyslým pH – pohnojte ich preto kávou! Majte pritom dostatok trpezlivosti, môže to trvať aj 2 roky, kým sa modré sfarbenie podarí.
Aby hortenzie vykvitli modro, potrebujú pôdu s kyslým pH – pohnojte ich preto kávou! Majte pritom dostatok trpezlivosti, môže to trvať aj 2 roky, kým sa modré sfarbenie podarí.

Prírodný repelent a odpudzovač hmyzu

Na záhrade ešte chvíľku zostaneme. Káva totiž funguje aj ako skvelý prírodný repelent a odpudzovač škodcov všetkého druhu – od komárov a mravcov až po slimáky. Vďačí za to kofeínu, ktorý je vlastne takým prirodzeným pesticídom. Kávovníky sa ním bránia proti ožieraniu listov a plodov.

Trápi vás každý rok úroda poškodená slimákmi alebo voškami? Nabudúce okolo vysadenej zeleniny a stromčekov vytvorte kávovú bariéru a máte postarané. Rovnako káva funguje aj na mravce, ktorí sú častými, ale nepozvanými hosťami v našich kuchyniach.

V lete môžete mletú kávu rozhádzať okolo seba do trávy – obťažujúci bodavý hmyz, ktorý už pokazil nejedno grilovanie, tak udržíte pekne ďaleko od seba.

Káva votretá do kožuchu vraj dokonca dokáže uľaviť našim štvornohým miláčikom od bĺch a všeniek – ale nemáme to vyskúšané. Budeme radi, keď nám na náš Facebook napíšete vlastnú skúsenosť; sme veľmi zvedaví, či to naozaj funguje!

Káva skvele odpudzuje škodcov všetkého druhu – od úrody udrží ďaleko vošky, mravce i slimáky.
Káva skvele odpudzuje škodcov všetkého druhu – od úrody udrží ďaleko vošky, mravce i slimáky.

Najlepší pohlcovač pachov

Čo so starou, ale nepoužitou kávou, ktorú ste odomleli z mlynčeka pred prvým ranným espressom? Ak nemáte radi plytvanie, tak vám určite urobí radosť, že ju doma môžete využiť aj inak.

Káva veľmi dobre pohlcuje najrôznejšie pachy. Namletá, ale nepoužitá káva sa dá umiestniť napríklad do chladničky – „Buď zbohom, nevábna vôňa rýb a syrov!“ Rovnako dobre si ale povedie napríklad v aute a na ďalších uzavretých miestach.

Mletá káva tiež dokáže doslova zázraky, pokiaľ ide o umývanie rúk, z ktorých zápach nie a nie pustiť. Spoľahlivo vás zbaví nechceného odéru cibule, cesnaku aj benzínu.

Káva a starostlivosť o telo

Vo svete kozmetiky má dávno káva svoje pevné miesto. Pridáva sa do mydiel, šampónov, pleťových masiek aj peelingov. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, antioxidantov a hlavne kofeín.

Kofeín je skvelým parťákom v boji proti tmavým kruhom pod očami – stačí na ne naniesť trochu vlhkej namletej kávy a nechať pár minút pôsobiť. Nemenej známa je aj jeho ďalšia schopnosť, a to, že funguje ako účinný stimulátor pre rast vlasov. Použitú kávovú usadeninu zalejte vodou a vmasírujte ku korienkom. Potom nezabudnite dôkladne opláchnuť. Tešiť sa môžete ešte na jeden príjemný bonus; po kávovom kúpeli budú vaše vlasy neodolateľne lesklé.

Namletá káva má tiež skvelý exfoliačný účinok, a preto je ako stvorená pre domáci, 100% prírodný peeling na ruky, tvár i celé telo. Hrubé čiastočky kávových zŕn si krásne poradia so starými šupinkami kože a rozjasnia pokožku. Jemne namletú kávu zmiešajte s vodou alebo kokosovým olejom. Pridať môžete aj ďalšie bežné ingrediencie, ako je med alebo jogurt.

Namletá káva je perfektný a ľahko dostupný prírodný peeling, ktorý môžete použiť na celé telo.
Namletá káva je perfektný a ľahko dostupný prírodný peeling, ktorý môžete použiť na celé telo.

Ďalšie možnosti, čo urobiť s použitou kávou

Stará káva sa dá tiež využiť na farbenie veľkonočných vajíčok, na čistenie hrncov a grilov od usadenín a odolných nečistôt alebo na zakrytie (zafarbenie) škrabancov na drevenom nábytku . Pokiaľ kávy máte naozaj veľké množstvo, tak s ňou v zime môžete dokonca posypať chodník, podobne ako sa to robí s popolom.

Trochu samostatnou kapitolou sú kávové chaffy (zvyšky pergamenových šupiek, ktoré sa zo zŕn uvoľňujú počas praženia). Chaffy je možné použiť nielen na hnojenie a prevzdušnenie záhonov, ale aj ako podstielku pre drobné domáce zvieratá – škrečky, králiky a sliepky.

Chaffy z našej pražiarne v koši nekončia. Najskôr si ich užijú sliepočky a potom putujú rovno na kompost.
Chaffy z našej pražiarne v koši nekončia. Najskôr si ich užijú sliepočky a potom putujú rovno na kompost.

Pochváľte sa, ako recyklujete použitú kávu vy! Napíšte nám na Facebook alebo na svojej fotografii s kávou označte stránku BUNA CAFÉ. Tešíme sa na vaše tipy a nápady!

Čriepky zo života bunacafe
Vlastný showroom a pražiareň kávy.
Vyvíjame vlastnú elektroniku PID regulácie.
Ponúkame vlastný záručný a mimozáručný servis.
Máme bohaté know-how a radi sa podelíme.