Čistenie a údržba: Ako na čistenie kávomlynčeka?
Čistenie a údržba

Ako na čistenie kávomlynčeka?

Správna starostlivosť o mlynček je veľmi dôležitá. Pravidelná údržba mlynčeka je neoddeliteľnou súčasťou prípravy dobrej šálky kávy.

Čistota mlynčeka je kľúčová. Kávové zrná obsahujú okrem iného aj oleje, ktoré sa usadzujú v násypke na kávu, na mlecích kameňoch a v celom ústrojenstve mlynčeka. Tieto oleje oxidujú a tým sa potom kazia a negatívne ovplyvňujú chuť výslednej kávy.

Všeobecne samozrejme platí, že čím častejšie bude čistenie a údržba prebiehať, tým lepšie. Na zjednodušenie však skúsime túto údržbu rozdeliť na základnú a servisnú údržbu.

Základná údržba

Nie je dôležité, či pripravujete/meliete kávu iba raz alebo desaťkrát za deň, olej z kávových zŕn sa na mlecích kameňoch a v mlecom ústrojenstve usadí už po prvom mletí. Preto by ste mali zachovať istú pravidelnosť.

Odporúčame aspoň 1x týždenne tieto úkony:

  • násypku na kávu umyť (odmastiť, napr. násypku odskrutkovať a použiť prípravok na umývanie riadu)
  • použiť čistič mlecích kameňov a odstrániť mastnotu z mlecích kameňov. Odporúčame tento prípravok: Puly Grind čistič kávomlynčekov, vrecko, 15 g
  • pokiaľ je to možné, vyčistiť aj vývod mletej kávy. Na väčšine mlynčekov je vývod jednoducho odnímateľný (stačí odskrutkovať, vysunúť). Rovnako ako násypku, potom umyť/odmastiť aj vývod mletej kávy.

Servisná údržba

Väčšie čistenie mlynčeka odporúčame aspoň 1x za 3 – 6 mesiacov. To znamená, že okrem základnej údržby vykonáme ešte nasledujúce:

  • vymontovať mlecie kamene>
  • pripraviť externý kúpeľ na čistenie kávových usadenín (horúca voda + prípravok na čistenie kávových usadenín, ako pri spätnom oplachu kávovaru, je možné použiť tento prípravok Puly Caff prášok, 370 g)
  • mlecie kamene vyčistiť/odmastiť v tomto kúpeli. Záleží na koncentrácii kúpeľa, ale približne 30 minút.
  • UPOZORNENIE: Po vytiahnutí mlecích kameňov z kúpeľa je nutné kamene ihneď utrieť a osušiť, aby nedošlo ku korózii.
  • vysať a vyčistiť mleciu komoru/ústrojenstvo
  • mlynček po celkovej servisnej údržbe opäť správne zostaviť

V prípade, že si na servisnú údržbu netrúfate alebo máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať, náš servis je vám plne k dispozícii.

Čriepky zo života bunacafe
Vlastný showroom a pražiareň kávy.
Vyvíjame vlastnú elektroniku PID regulácie.
Ponúkame vlastný záručný a mimozáručný servis.
Máme bohaté know-how a radi sa podelíme.