Čistenie a údržba: Ako správne vyčistiť automatický kávovar?
Čistenie a údržba

Ako správne vyčistiť automatický kávovar?

Na prípravu naozaj perfektnej šálky kávy podľa Vašich predstáv potrebujete nielen kvalitnú surovinu (čerstvo praženú kávu), ale aj správne fungujúci, nastavený a čistý kávovar.

Každý seriózny výrobca (ale aj predajca) odporúča vykonávať nielen pravidelnú údržbu a čistenie, ale aj pravidelné servisné prehliadky. Výrobcovia odporúčajú pri automatických kávovaroch vykonávať pravidelné servisné prehliadky 1x za rok.

Ako sa správne starať automatický kávovar? Tu je odporúčanie z Buna café.

Pravidelná údržba sa skladá zo 4 dôležitých pilierov:

1

1. Čistenie sparovacej jednotky (brew unit) čiže čistenie kávových usadenín

Rovnako ako sa na pákových kávovaroch v domácnostiach odporúča čistiť kávové usadeniny (spätný oplach) 1x týždenne, aj na  automatických kávovaroch odporúčame čistiť usadeniny sparovacej jednotky 1x týždenne. Výrobcovia často ponúkajú predražené čistiace tablety so svojou značkou a čistenie je potom pomerne nákladné. Buna café odporúča čistenie kávových usadenín osobne overenými univerzálnymičistíacimi tabletami, ktoré sú rovnako účinné, len výrazne lacnejšie.

Každý si potom môže dovoliť správnu údržbu každý týždeň, bez ohľadu na to, že kávovar vyzve na čistenie napríklad až za 3 mesiace, to je už bohužiaľ neskoro. Tieto tablety o dporúčame použiť 1x týždenne: Puly Caff dóza, 60 tabliet, 2,5 g (16 mm). Na čistenie potrebujete vždy jednu tabletu a postupujte podľa návodu k danému typu kávovaru. V balení je 60 tabliet, môžete tak veľmi lacno a pohodlne čistiť kávovar raz týždenne a balenie Vám vydrží na celý rok.

Odporúčame zakúpiť iba taký automatický kávovar, ktorý má program na čistenie kávových usadenín, čistenie sparovacej jednotky (brew unit). Niektoré lacnejšie automaty túto možnosť nemajú, a nie je to dobre. Pokiaľ Váš automat tento program nemá, pozrite sa, či má možnosť variť z mletej kávy - ak áno, môžete používať čistiaci prášok.

2

Filtrácia vody alebo odvápňovanie kávovaru

Filtrovanie vody a správna prevencia pred usadzovaním vodného kameňa v kombinácii s pravidelným odvápňovaním je najdôležitejšia časť údržby, ktorú musíte vykonávať, aby nedošlo k poškodeniu kávovaru. Buna café odporúča používať filter na vodu, ktorý vložíte priamo do zásobníka s vodou.

Filtre na vodu vodu odporúča výrobca meniť každé 2 mesiace. Je ale potrebné si uvedomiť, že každá lokalita nemá rovnakú tvrdosť vody, preto sa môže jednoducho stať, že vymeníte filter zbytočne skoro a v dlhodobom horizonte miniete zbytočne nemalé peniaze. Buna café odporúča výmenu filtra nasledovne:

Tvrdosť vody Výmena filtra
cca do 1 mmol / l 1x za 4 mesiace
cca 1 až 2 mmol / l 1x za 3 mesiace
cca nad 2 mmol / l 1x za 2 mesiace

Celkovú tvrdosť vody zistíte na webových stránkach dodávateľa vody. Pokiaľ si nie ste istí s tvrdosťou vody a frekvenciou výmeny, radšej vymeňte filter 1x za 2 mesiace.

Pri pravidelnej výmene filtrov odporúčame kávovar odvápniť približne 1x za 6 až 12 mesiacov, hlavne z preventívnych dôvodov. Opäť výrobcovia zákazníkom nútia zbytočne predražené prípravky na odvápňovanie. Buna café odporúča veľmi účinný a zároveň šetrný prípravok za veľmi prijateľnú cenu - odvápňovač na všetky typy kávovarov. Obsah vrecka zmiešate s 1 litrom vody a môžete sa pustiť do odvápňovania Vášho kávovaru podľa priloženého manuálu.

Ale pozor, používajte len odvápňovače určené pre kávovary - tieto odvápňovače nie sú agresívne voči gumovým tesneniam a ďalším dielom kávovaru (napr. hliníkovým častiam) a neovplyvňujú následne chuť kávy. Nepoužívajte ocot ani kyselinu citrónovú!

3

Ako vyčistiť mliečne cesty kávovaru?

Kvalitné kávovary majú na preplach mliečnych ciest vlastný program. Odporúčame preplachovať mliečne cesty ihneď po každej príprave mliečneho nápoja (šľahanie mlieka).

Ďalej odporúčame aspoň 1x týždenne použiť špeciálny čistič mliečnych ciest Puly Milk. Prípravok Puly Milk zmiešate s vodou, na kávovare zapnete prípravu mliečnej peny a namiesto mlieka použijete tento roztok. Mliečne cesty sa týmto roztokom prečistia. Tiež môžete z prípravku vytvoriť externý kúpeľ a kapučinátor spoločne s hadičkou do kúpeľa ponoriť, potom prepláchnite čistou vodou.

4

Pravidelné servisné prehliadky

Aj napriek všetkej starostlivosti, ktorú svojmu kávovaru venujete, je taktiež nutné dbať na pravidelné servisné prehliadky. V kávovare sú totiž miesta, ktoré nie je možné vyčistiť pri bežnej užívateľskej údržbe. Pri automatických kávovaroch odporúčame pravidelné servisné prehliadky 1x za rok, maximálne 1x za 2 roky (aj keď tie 2 roky sú už naozaj dlhá doba).

Pravidelná ročná údržba kávovaru zahŕňa:

 • čistenie kávových usadenín
 • čistenie mlecích kameňov a ich kalibrácia, prípadne výmena kameňov
 • pretesnenie a premazanie sparovacej jednotky
 • odvápňovanie v externom kúpeli
 • čistenie usadenín v ultrazvukovom kúpeli
 • premazanie a pretesnenie všetkých pohyblivých častí kávovaru
 • kontrola tesnosti systému a jednotlivých spojov
 • kompletné vnútorné aj vonkajšie čistenie tela kávovaru
 • čistenie mliečnych okruhov
 • dezinfekcia parou
 • a ďalšie úkony, ktoré sú dôležité pre perfektnú výslednú kávu

Servis kávovarov akejkoľvek značky môžete objednať v Buna café.

Čriepky zo života bunacafe
Vlastný showroom a pražiareň kávy.
Vyvíjame vlastnú elektroniku PID regulácie.
Ponúkame vlastný záručný a mimozáručný servis.
Máme bohaté know-how a radi sa podelíme.