Čistenie a údržba: Ako na údržbu pákového kávovaru?
Čistenie a údržba

Ako na údržbu pákového kávovaru?

Správna údržba pákového kávovaru je veľmi dôležitá nielen pre správnu funkčnosť a dlhú životnosť vášho kávovaru, ale aj do veľkej miery ovplyvňuje chuť výslednej kávy.

Na čo si dávať pozor a ako svojmu kávovaru zaistiť tú správnu údržbu a starostlivosť? Nie je to nič zložité a radi vám so všetkým pomôžeme a poradíme.

Do kávovaru vstupujú 2 zložky – káva a voda. Z toho dôvodu musíme riešiť dvojakú údržbu, ktorá sa týka kávových usadenín a vody.

Čistenie kávových usadenín (spätný oplach)

Kávové usadeniny čistíme pomocou spätného oplachu, ktorému hovoríme backflush. Túto údržbu kávovaru odporúčame vykonávať 1x týždenne.

Na správne vykonanie spätného oplachu budete potrebovať slepý filter, čistič kávových usadenín a na vyčistenie tesnenia hlavy a sprchy môžete ešte použiť kefku na čištenie hlavy a utierku.

Více o postupu čištění kávových usazenin, tedy zpětném oplachu, se dozvíte v samostatném článku/videu Jak na zpětný oplach pákového kávovaru?

Tvrdosť vody, odvápňovanie kávovaru

Ďalej sa musíme venovať vode a jej tvrdosti. Odporúčame sa zamerať na prevenciu pred usadzovaním vodného kameňa a až potom samotnému odvápňovaniu kávovaru.

Vždy je ideálne klásť dôraz na prevenciu a vodu upravovať. Pre kávovar je ideálne použitie vody s celkovou tvrdosťou do 0,7 mmol/l. Na zmäkčovanie odporúčame voliť vhodný zmäkčovač vody. V detaile produktu nájdete tabuľku s uvedenou kapacitou daného zmäkčovača.

Na základe tvrdosti vody a jej prípadnom zmäkčovaní zvoľte vhodný odvápňovací interval. Na odvápnenie kávovaru použite správny prípravok - na všetky typy kávovarov odporúčame odvápňovač Puly Cleaner, ktorý sa nám veľmi osvedčil. Rozhodne nepoužívajte koncentrovanú kyselinu citrónovú a už vôbec nie ocot, hrozí poškodenie kávovaru

Viac o zmäkčovaní vody a odvápňovaní sa dozviete v samostatnom článku/videu Ako na odvápňovanie pákového kávovaru?

Servis kávovaru

Posledný bod údržby pákového kávovaru je servis. Odporúčame výmenu tesnenia hlavy približne 1x ročne a výmenu sprchy približne 1x za 2 – 3 roky podľa jej stavu.

V prípade, že máte s kávovarom akýkoľvek problém, neváhajte kontaktovať náš servis, radi vám pomôžeme.

Sme Vám k dispozícii pre prípadné konzultácie, servis kávovaru môžete objednať aj pohodlne online na našich webových stránkach.

Čriepky zo života bunacafe
Vlastný showroom a pražiareň kávy.
Vyvíjame vlastnú elektroniku PID regulácie.
Ponúkame vlastný záručný a mimozáručný servis.
Máme bohaté know-how a radi sa podelíme.