Čistenie a údržba: Ako na spätný oplach pákového kávovaru?
Čistenie a údržba

Ako na spätný oplach pákového kávovaru?

Správna starostlivosť o kávovar je veľmi dôležitá a je neoddeliteľnou súčasťou prípravy dobrej šálky kávy. Ak chcete servírovať čo najlepšiu kávu, údržba kávovaru sa musí stať pravidelnou činnosťou.

Odporúčame pravidelne vykonávať spätný oplach kávovaru na zachovanie správnej funkcie kávovaru a neovplyvnenie chuti kávy od kávových usadenín. Na spätný oplach sa tiež používa výraz „backflush“.

Spätný oplach je podľa tohto postupu možné vykonávať iba v prípade, že je k tomu kávovar technicky spôsobilý - disponuje pretlakovým ventilom (OPV) a trojcestným ventilom (3way valve).

Čím častejšie sa spätný oplach vykonáva, tým lepšie. Odporúčame vykonávať oplach aspoň 1x týždenne.

Spätný oplach vykonávame pomocou detergentu a slepého filtra (misky). Všetko je možné zakúpiť na www.bunacafe.sk.

Odporúčané príslušenstvo:

Spätný oplach pákového kávovaru vykonávajte nasledujúcim spôsobom:

1

Zapnite kávovar a nechajte ho nahriať.

2

Do portafiltra/páky vložte slepý filter.

3

Do slepého filtra nasypte približne kávovú lyžičku čistiaceho prípravku (detergentu), prípadne použite čistiacu tabletu.

4

Vložte portafilter/páku do hlavy kávovaru rovnako ako pri varení kávy.

5

Zapnite extrakciu (výdaj vody, rovnako ako pre výdaj kávy) na cca 8 sekúnd a potom vypnite. Voda zmiešaná s detergentom, ktorá vo vnútri hlavy čistí usadeniny, je po vypnutí odpustená do odpadu.

6

Chvíľu počkajte a postup opakujte.

7

Zapnite opäť extrakciu (vypínač/páčku prípravy kávy) na cca 8 sekúnd a vypnite. Čakajte asi 10 sekúnd, aby mohol prípravok účinkovať. Opakujte to približne 10x po sebe.

8

Kroky 3 – 7 môžete vykonávať niekoľkokrát po sebe podľa potreby/znečistenia kávovaru.

9

Odporúčame tiež vykonať aspoň jeden cyklus spätného oplachu tak, že portafilter/páka nie je úplne dotiahnutá a vznikne tým netesnosť medzi slepým filtrom a tesnením. Zapnite výdaj vody/extrakciu a pohybujte portafilterom sprava doľava (uťahujeme a povoľujeme) cca o 2-3 cm, takto voda s detergentom tečie medzi slepým filtrom a tesnením a vyplavuje ďalšie zvyšky kávy a prípadné nečistoty. Potom vypnite výdaj vody a môžete ešte sprchu a tesnenie dočistiť utierkou alebo kefkou.

10

Opakujte postup (bod 4 - 7) bez detergentu 5x - 10x po sebe - týmto ústrojenstvo prepláchnete čistou vodou. Potom prepláchnite skupinou/hlavou kávovaru približne 0,5 l vody.

11

Odporúčame uvarené 1 - 2 kávy po spätnom oplachu vyliať a piť až tretiu. Mohla by byť ovplyvnená chuť kávy.

V rámci vykonávanej údržby spätného oplachu, teda čistenia kávových usadenín, ešte odporúčame pripraviť do vhodnej nádoby externý čistiaci kúpeľ - horúcu vodu s detergentom. Do tohto kúpeľa ponorte kovové doplnky a časti – filtre, portafilter/páku, môžete odskrutkovať trysku, taktiež takto možno čistiť sprchu atď.

V tomto kúpeli nechajte doplnky aspoň 30 až 60 minút (podľa koncentrácie) a potom ich opláchnite čistou vodou.

Čriepky zo života bunacafe
Vlastný showroom a pražiareň kávy.
Vyvíjame vlastnú elektroniku PID regulácie.
Ponúkame vlastný záručný a mimozáručný servis.
Máme bohaté know-how a radi sa podelíme.